ZABYTKI I ATRAKCJE

RABKA

REGION


1

Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych

Teznia-Solankowa_02Teznia-Solankowa_01
Opis trasy
Skraj Parku Zdrojowego w Rabce-Zdrój stanowi początek trasy do Pociesznej Wody. Następnie udajemy się w kierunku potoku Pocieszna Woda i podążamy w stronę jego źródła przez obszar uroczyska „Krzywoń”. Tam też znajduje się Leśna Ścieżka Edukacyjna, która jest około dwukilometrową trasą – posiada miejsca do spoczynku dla strudzonych wędrówką, a ci którzy dodatkowo zgłodnieli mogą zapalić grilla w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Trasa obfituje w malownicze krajobrazy, które szczególnie urzekają ze stoków Piątkowej Góry – na Taty i Babią Górę (Diablak) z całym jej pasmem. Dochodząc do trasy zakopiańskiej turysta napotka drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża (rok budowy: 1757) poniżej którego znajduje się cel wyprawy, tj. źródełko nazwane Pocieszną Wodą, które skrywa pewną moc – „daje pocieszenie w zdrowiu”.

Informacja turystyczna

550 m 7 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen-taboru-kolejowego_1Skansen-taboru-kolejowego_2
Opis trasy

Skansen powstał na terenie dawnej parowozowni i stanowi najciekawszą oraz najliczniejszą kolekcję eksponatów związanych z historią kolejnictwa w Polsce. Znajdują się tam m.in. liczne eksponaty parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, wagonów, pługów żurawi oraz cała gama maszyn i urządzeń taboru kolejowego. W ofercie znajdą Państwo:

  • Zwiedzanie Skansenu – w tym najcenniejsze eksponaty, takie jak: Parowóz tendrzak TKb-1479, Parowóz Tw12-12, Parowóz pospieszny Pt31-64, Parowóz towarowy Ty37-17, Parowóz towarowy Tr202-19, Parowóz towarowy TKt1-63, Parowóz towarowy TKt3-16, Parowóz towarowy TKh100-51, Pług wirnikowy z napędem parowym.
  • wycieczka pociągiem retro – wycieczka obejmuje przejazd z Chabówki do Kasiny Wielkiej i inne – w tym dłuższe – podróże do rozmaitych miejsc i zakątków małopolski.
  • wynajęcie pociągu retro – skansen umożliwia wynajem indywidualnego pociągu retro według wymagań klienta. Formalności ograniczono do niezbędnego minimum

Informacja turystyczna

3,3 km 8 min / samochodem

3,2 km 39 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów


2

Park Zdrojowy

Park-zdrojowy_1Park-zdrojowy_2
Opis obiektu

Stworzony w drugiej połowie XIX w. oraz położony na powierzchni 30 ha, w centrum Rabki znajduje się Park Zdrojowy. Dla miejscowych stanowi nieodzowny element miasta i każde dziecko –zanim jeszcze zacznie mówić – już wie o jego istnieniu. Park podzielony jest na dwa obszary w wyniku rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2010 – 2011 – na część zachodnią oraz część wschodnią:

  • Część zachodnia (tzw. strefa słońca) – pełni funkcję wypoczynkową. Znajduje się tam dziesięć ogrodów roślinnych (ogród różany, skalny, pnączy, wrzosowisko) oraz tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.
  • Część wschodnia (tzw. strefa cienia) – jest stworzona na wzór parku angielskiego i ma charakter spacerowo – refleksyjny. Alejki biegną w niej po liniach prostych i otoczone są parkanami drzew i krzewów.

Ponadto park daje umożliwia korzystanie z rozmaitych urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia, siłowni na wolnym powietrzu, kortów tenisowych, placem zabaw, trialparku oraz skateparku wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.

Informacja turystyczna

750 m 10 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Gorczański Park Narodowy

Gorczanski-park-narodowy_6Gorczanski-park-narodowy_4
Opis obszaru

Gorczański Park Narodowy powstał w 1981 r. Jego cele jest ochrona centralnego obszaru Gorców, którego bogactwem jest puszcza karpacka. Struktura lasów jest podzielona na: dolnoreglowe lasy mieszany (najmniej zmienione przez człowieka) oraz górne partie, które porasta bór świerkowy.

Na szczególną uwagę zasługują tzw. polany reglowe, które powstały na wskutek pierwotnej gospodarki pasterskiej tego regionu. Reliktami kultury pasterskiej są pozostawione szopy i szałasy, które stanowią ostoję regionalnego budownictwa zagórzańskiego i podhalańskiego.

Gorczański Park Narodowy jest także przyjaznym środowiskiem do występujących tu licznych zwierząt, a w szczególności dużych drapieżników, takich jak: wilk, ryś oraz ssaki kopytne lub rzadkich okazów ptactwa – puchacz i głuszec.

Obszar cechuje mnogość biologicznych form i jej zachowanie jest głównym zadaniem Gorczańskiego Parku Narodowego.

Informacja turystyczna

25 km 33 min / samochodem

18,6 km 4,35 h / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów


3

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum-im-wladyslawa-orkana_01Muzeum-im-wladyslawa-orkana_02
Opis obiektu

Muzeum mieści się na terenie kościoła św. Marii Magdaleny zbudowanego w roku 1606. Muzeum im. Władysława Orkana ma charakter regionalny – zgromadzono w nim eksponaty (ok. 5000) z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan. Jednym z najciekawszych zbiorów jest kolekcja świątków ludowych (jedna z największych w kraju). Ekspozycje są wystawione tematycznie w czterech odrębnych pomieszczeniach, na którą składają się:

  • Wystawa garncarstwa
  • Wystawa pasterstwa
  • Wystawa stroju
  • Wystawa rzeźby ludowej

Muzeum prowadzi także Akademię Malarstwa na Szkle, w ramach której prowadzone są lekcje muzealne dotyczące kultury materialnej i duchowej Zagórzan.

Informacja turystyczna

1 km 12 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia-soli-wieliczka_1Kopalnia-soli-wieliczka_2
Opis obiektu

Kopalnia soli w Wieliczce pod Krakowem o 1772 roku – wraz z kopalnią soli w Bochni wchodziła w skład żup krakowskich, a sole zeń wydobywane pochodzą miocenu.

Od 1976 r. kopalnia figuruje na liście krajowego rejestru zabytków, a od 1979 r. na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obiekt ten jest w kraju jednym z najważniejszych celów wycieczek turystycznych polskich i zagranicznych. W roku 2015 zwiedziło ją ponad milion gości (z czego 15% korzystało z tężni solankowej). Pod ziemią organizowane są liczne imprezy i eventy.

Informacja turystyczna

56 km 1 h / samochodem

Dojazd

Więcej szczegółów


4

Muzeum Górali i Zbójników

muzeum-gorali_1muzeum-gorali_2
Opis obiektu

Muzeum Górali i Zbójników to zabytkowa chałupa góralska z XIX w, w skład którego wchodzą:

  • Dom pod Trzema Madonnami
  • zameczek zbójnictwa karpackiego
  • szałas pasterski
  • koliba Śleboda
  • kapliczki
  • dzwonniczka
  • dyby

Na miejscu można podziwiać takie eksponaty, jak: wiekową czarną izbę góralską z wyposażeniem, bogate zbiory etnograficzne, unikalne stropy kasetonowe z malarstwem na szkle Jana Fudali, zbójnictwo karpackie: listy gończe, wyroki zbójnickie oraz skarby, szlak humoru góralskiego Zygmunta Pytlika, dawne narty, zabawki, kapelusze i kufry, stroje góralskie i sprzęty potrzebne by je przygotować, tradycje pasterskie i wołoskie korzenie góralszczyzny, kapliczkę Chrystusów Frasobliwych i Świątków i wiele innych…

Informacja turystyczna

1,1 km 13 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Kopalnia Soli „Bochnia”

Kopalnia-soli-bochnia_1Kopalnia-soli-bochnia_2
Opis obiektu

Kopalnia soli w Bochni działalność turystyczną prowadzi od 90-tych XX w. i przyjmuje rocznie blisko 200 tys. turystów, których z roku na rok przybywa. Do zwiedzania udostępnione są dwie trasy – trasa turystyczna i historyczna.

Na szczególną uwagą zasługuje (jedyna w Polsce) podziemna przeprawa łodziami – drewniane łodzie pływają po solankowym akwenie. Ponadto na turystów czeka przejazd podziemną koleją oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią pomiędzy dwoma poziomami dawnych wyrobisk. Można również skorzystać z Ekspozycji Multimedialnej, gdzie opowiedziana zostanie historia wydobycia soli i pokazany trud pracy pod ziemią w kontekście historii Polski.

W podziemiach kopalni organizowane są także imprezy sportowe: Turniej Judo, Bieg Sztafetowy, Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie, Turniej Jiu Jitsu, Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających.

Informacja turystyczna

68 km 1.15 h / samochodem

Dojazd

Więcej szczegółów


5

Teatr Lalek Rabcio

Teatr_Lalek_Rabcio_1Teatr_Lalek_Rabcio_2
Opis obiektu

Państwowy Teatr Lalek RABCIO został założony w 1949 roku jako projekt amatorski, z inicjatywy Stanisławy Rączko. Dopiero od 1983 roku jego siedziba (wcześniej nie posiadał własnej siedziby ani sceny) znajduje się przy ul. Podhalańskiej 6. Scena teatru znajduje się przy ul. Orkana 6.

Informacja turystyczna

750 m 9 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum-Jana Pawła-II- Wadowicach_1Muzeum-Jana Pawła-II- Wadowicach_2
Opis obiektu

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach powstawało etapami. Inicjatorem powstania tego muzeum był ksiądz infułat Edward Zacher – katecheta Karola Wojtyły i proboszcz miejscowej parafii.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

Misja Muzeum obejmuje również wspieranie rodziny jako podstawowej, niezastąpionej wspólnoty kształtującej tożsamość człowieka, jego system wartości i postawę obywatelską, a także czynne uczestnictwo w budowie społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.

Informacja turystyczna

56 km 1.10 h / samochodem

Dojazd

Więcej szczegółów


6

Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”

Rodzinny-park-rozrywki-Rabkoland_1Rodzinny-park-rozrywki-Rabkoland_2
Opis obiektu

Rabkoland jest powszechnie uznawane za jedno z najsympatyczniejszych miejsc na liście rodzimych parków rozrywki. Stanowi idealne miejsce do zabawy i wypoczynku dla całej rodziny. Składa się z 16 ulic i 6 placów – dokładnie opisanych i oznakowanych (razem 22 miejsc wypełnionych ruchem, tęczą kolorów i osobliwych postaci).

Na miejscu odwiedzający znajdą 70 urządzeń rozrywkowych, a w tym 34 atrakcje.

Ciekawą atrakcją jest znajdujący się na terenie parku Dom Rekordów i Osobliwości – jest to jedyny taki obiekt w Polsce. Wyróżnia się tym, że gromadzi dokumentację związaną z rekordami Polaków i osobliwościami występującymi w naszym kraju. Siedzibę tam ma Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, które raz do roku wydaje księgę z tymi nietuzinkowymi osiągnięciami.

Rabkoland jest pomysłodawcą Orderu Uśmiechu – wyróżnienia nadawanego przez dzieci dla dorosłych. Buzia w kształcie słońca wręczana jest zazwyczaj w okolicach Dnia Dziecka.

Informacja turystyczna

1,1 km 13 min / pieszo

Dojazd

Więcej szczegółów

Rodzinny park rozrywki „Energylandia”

Rodzinny park-rozrywki-Energylandia_1Rodzinny park-rozrywki-Energylandia_2
Opis obiektu

Energylandia jest największym Parkiem Rozrywki w Polsce. Na gości czeka tu kilkadziesiąt tysięcy atrakcji, zajmujących obszar 26 ha, które adresowane są zarówno dla dzieci jak i młodzieży, jak i dorosłych.

Atrakcje podzielono w bloki tematyczne:

  • Bajkolandia – to świat znanych bajek, baśni, komiksów, opowiadań i historii rodem z dzieciństwa i świata marzeń.
  • Strefa familijna – to oferta dla całych rodzin. Tu można znaleźć Roller Castery, spływy wodne, kolejkę widokową, czy tor Formuła Autodrom
  • Strefa ekstremalna – to miejsce dla odważnych, które dostarcza rzetelnych porcji adrenaliny, ale też radości i zabawy wyśrubowanej do maksimum. Tu czekają największe i najszybsze Roller Castery, potężne wahadło Azec Swing, ogromne (40 m) ramię Space Boostera o prędkości 100 km/h i przeciążeniu 5g.
  • Water Park – to tropikalna wyspa, z mnóstwem atrakcji, zakątków i wodnych zabaw. Miejsce to jest niebywale urokliwe, odznaczające się walorami przejrzystej wody i całym ogromem niespodzianek przygotowanych w klimacie tropików.

Na miejscu organizowane są również warsztaty edukacyjne i artystyczne, pokazy pirotechniczne i inne. Organizator zapewnia także najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Informacja turystyczna

71,5 km 1.25 h / samochodem

Dojazd

Więcej szczegółów