TURYSTYKA

RABKA

REGION


1

Trasa do Pociesznej Wody

trasa_do_pociesznej_wody_2trasa_do_pociesznej_wody
Opis trasy
Skraj Parku Zdrojowego w Rabce-Zdrój stanowi początek trasy do Pociesznej Wody. Następnie udajemy się w kierunku potoku Pocieszna Woda i podążamy w stronę jego źródła przez obszar uroczyska „Krzywoń”. Tam też znajduje się Leśna Ścieżka Edukacyjna, która jest około dwukilometrową trasą – posiada miejsca do spoczynku dla strudzonych wędrówką, a ci którzy dodatkowo zgłodnieli mogą zapalić grilla w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Trasa obfituje w malownicze krajobrazy, które szczególnie urzekają ze stoków Piątkowej Góry – na Taty i Babią Górę (Diablak) z całym jej pasmem. Dochodząc do trasy zakopiańskiej turysta napotka drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża (rok budowy: 1757) poniżej którego znajduje się cel wyprawy, tj. źródełko nazwane Pocieszną Wodą, które skrywa pewną moc – „daje pocieszenie w zdrowiu”.

Informacja turystyczna

11 km 2.15 h / pieszo

Więcej szczegółów

Trasa na Turbacz

trasa_na_turbacztrasa_na_turbacz_2
Opis trasy
Trasa na Turbacz jest relatywnie długa i wymagająca. Z pomocą strudzonemu turyście przychodzą trzy miejsca, gdzie może się posilić i wypocząć: PTTK na Maciejowej, PTTK na Starych wierchach i – jako zwięczenie całej wyprawy – schronisko na Turbaczu. Szlak ma bardzo duży walor turystyczny, bowiem w znacznej mierze jest wiedzie przez malownicze Gorce (a w końcowym etapie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego). Po dotarciu na szczyt Obidowiec (1106 m n. p. m.) odnajdziemy odchodzący na północ szlak zielony, który przebiega do Koninek przez Suchorę. W pobliżu znajduje się także pomnik upamiętniający tragedię katastrofy samolotu sanitarnego (23 maja 1973 r.) – został zbudowany z elementów wraku tej maszyny. Ostatnim wzniesieniem podczas naszej trasy na Turbacz jest szczyt Rozdziele (1198 m n. p. m.) – z niego już „prosto” na metę! Na miejscu stoi bardzo okazałe schronisko PTTK im. Władysława Orkana, tuż obok budynek Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK, gdzie można zapoznać się z zebranym materiałem dotyczącym historii turystyki schronisk górskich w Karpatach.

Informacja turystyczna

32 km 9 h / pieszo

Więcej szczegółów


2

Trasa na Maciejową

Maciejowa_1Maciejowa_2
Opis trasy
Dla mieszkańców Rabki jest to bodaj najbardziej znana trasa i możliwe, że najczęściej uczęszczana. Trasa ta jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego (oznakowanie czerwone). Swój początek ma w centrum miasta i biegnie obok Muzeum im. Władysława Orkana, następnie obok dworca PKP, dalej przez Park Zdrojowy i na pożegnanie miasta wiedzie ulicami Dietla i Gorczańską. Kończące się zabudowania odsłaniają pierwsze widoki na centrum Rabki i Beskid Wyspowy. Będąc już u celu możemy spocząć przy herbacie w bacówce PTTK (obiekt z lat 70-tych XX w.) ciesząc się widokami na Tatry, Babią Górę, czy też na Beskid Makowski i Pasmo Podhalański. Zimą zaś – kiedy już nacieszymy się widokiem gór po horyzont – w drogę powrotną można ruszyć na nartach, ponieważ w dół biegnie wyciąg narciarski.

Informacja turystyczna

11 km 3.15 h / pieszo

Więcej szczegółów

Spływ Dunajcem (Sromowce Wyżne)

sromowce_1sromowce_2
Opis trasy

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie to niezapomniana przygoda i niebywale oryginalna forma aktywnego wypoczynku. Ta atrakcja regionu dostępna jest od 1 kwietnia do 31 października (za wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała).

Bieg spływu rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach (na miejscu parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacyjny, restauracja, kasa biletowa i stoiska z pamiątkami).

Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco z opcją przedpłaty. Łodzie odchodzą po zgromadzeniu minimalnego stanu w liczbie 11 osób.

Przewidziane są dwa miejsca docelowe spływu: 1 – Szczawnica (długość trasy 18 km, czas spływu 2:15 h); 2 – Krościenko (długość trasy 23 km, czas spływu 2:45 h).

Informacja turystyczna

wycieczka jednodniowa

Dojazd

Więcej szczegółów


3

Trasa do wieży widokowej

Wieza-widoowa_1Wieza-widoowa_2
Opis trasy
Aby tam dojść, podróżnik musi podążać szlakiem niebieskim przez ul. Kościuszki, a później przełęczą pod Grzebieniem i dalej w kierunku Rabki-Zarytego. Nie trzeba wnikliwego oka, aby po chwili spostrzec kształt wieży, będącej celem niniejszej wyprawy. Wystarczy pokonać 200-metrowy leśny dukt, by stanąć obok 25-metrowej wieży widokowej. Obiekt ten znajduje się przy górnej stacji wyciągu narciarskiego „Polaczkówka”. Szczyt wierzy odsłoni nam świetny krajobraz wypełniony pasmami okolicznych gór.

Informacja turystyczna

7 km 2 h / pieszo

Więcej szczegółów

Trasa na Babią Górę

Babia_Gora_4Babia_Gora_2
Opis trasy
Babia Góra jest najwyższym pozatatrzańskim wzniesieniem w Polsce oraz w polskich Beskidach. Wyprawa na jego najwyższy punkt (Diabłak 1725m n.p.m.) jest niemal obowiązkowa dla wszystkich kochających góry. Zdobycie szczytu przy dobrej pogodzie, dla odpowiednio przygotowanych turystów nie jest trudne technicznie, choć uważana za jedną z najbardziej kapryśnych i nieprzewidywalnych gór polskich. Szczyt Królowej Beskidów jest wyjątkowy z kilku powodów zaliczany jest do Korony Gór Polskich, rozciąga się panorama zarówno na Tatry jak i Beskidy. Z racji swojej wysokości oferuje prawdziwie wysokogórską wspinaczkę nagrodzoną wspaniałymi widokami – słynne wschody słońca!

Wejście na szczyt od Przełęczy Krowiarki. Na początku musimy wykupić obowiązkowy bilet wstępu do BPN-u. Udajemy się w kierunku drogowskazu znajdującego się na rozstaju szlaków. Czerwony - prowadzi na szczyt Babiej Góry. Niebieskim szlakiem możemy dotrzeć do Schroniska na Markowych Szczawinach, lub zboczyć na żółty szlak zwany również Akademicką Percią którym doprowadzi nas na szczyt Królowej Beskidów

Za najtrudniejszy uchodzi szlak żółty przez Perć Akademików, która porównywana jest do Orlej Perci w Tatrach. Odcinek ten (skalna ściana ubezpieczona łańcuchami), podobnie jak w Tatrach jest zamykany dla ruchu turystycznego w okresie zimowym, a jego przybycie wymaga umiejętności oraz (przynajmniej!) odpowiedniego obuwia i rękawic.

Informacja turystyczna

wycieczka jednodniowa

36 km 39 min / samochodem

Więcej szczegółów

Dojazd


4

Trasa na Luboń Wielki

Lubon-Wielki_1Lubon-Wielki_2
Opis trasy
Z Rabki wędrujemy szlakiem niebieskim w górę ul. Kościuszki i dalej przez przeł. pod Grzebieniem schodzimy do dzielnicy Rabki-Zarytego. Szlak doprowadza nas do drogi głównej, którą przechodzimy ok 150 m. następnie szlak niebieski skręca w lewo a my podążamy dalej wzdłuż jezdni ok 100 m, aż napotkamy znaki żółte, również skręcające w lewo. Szlak żółty, zwany Percią Borkowskiego, prowadzi przez rezerwat przyrody nieożywionej z największym w Beskidzie Wyspowym kamiennym gołoborzem. Na wierzchołku Lubonia znajduje się jedyne schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, powstałe w latach trzydziestych XX wieku i wpisane do rejestru zabytków. Tuż obok schroniska w 1961 roku stanął maszt wieży radiowo-telewizyjnej.

Informacja turystyczna

14,6 km 4.30 h / pieszo

Więcej szczegółów

TurystykaTurystyka

5

Trasa na Stare Wierchy

Stare-Wierchy_1Stare-Wierchy_2
Opis trasy
Wycieczka Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Maciejową i dalej na Stare Wierchy. Na trasie dwa obiekty turystyczne: bacówka PTTK na Maciejowej wybudowana w latach 70-tych ubiegłego wieku i schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego na Starych Wierchach. W rejonie Starych Wierchów docieramy do granic Gorczańskiego Parku Narodowego, o czym informuje nas tablica obok schroniska.

Informacja turystyczna

19 km 5.10 h / pieszo

Więcej szczegółów

TurystykaTurystyka

6

Turystyczne Szlaki Narciarstwa Biegowego

Szlaki-Narciarstwa-Biegowego_1Szlaki-Narciarstwa-Biegowego_2
Opis trasy

Rabka-Zdrój to doskonałe miejsce dla miłośników uprawiania narciarstwa biegowego oraz ski-tourowego znajdą tu wiele szlaków w pobliskich pasmach górskich.

W Rabce powstały cztery trasy narciarstwa biegowego oraz trzy dodatkowe (krótsze), które można pokonywać na nartach lub pieszo. Większość szlaków rozpoczyna się w Parku Zdrojowym u zbiegu ulic Orkana i Chopina. Tam też umieszczona została duża tablica z mapą i zaznaczonymi na niej trasami.

W Parku Zdrojowym, jeśli warunki śniegowe na to pozwalają, utrzymywana jest trasa narciarstwa biegowego z założonym śladem do jazdy stylem klasycznym. Trasa ma łagodny przebieg, idealny dla początkujących narciarzy. Park jest oświetlony, więc można śmiało jeździć także po zmroku.


1. PARK ZDROJOWY / TRASA NIEBIESKA

Początek trasy
Skrzyżowanie ul. Orkana i Chopina
Punkty trasy
Cmentarz radziecki, Ścieżka zdrowia, Plac zabaw i miasteczko komunikacyjne, Korty tenisowe, Pomnik Jana Pawła II, Tężnia solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych
Długość
2,4 km
Różnica wzniesień

2. PARK ZDROJOWY NA GÓRĘ KRZYWOŃ / TRASA CZARNA

Początek trasy
Skrzyżowanie ul. Orkana i Chopina
Punkty trasy
Mostek do Pociesznej Wody, Parking na ulicy Podhalańskiej, Parking przy Leśniczówce, Leśna Ścieżka Edukacyjna, Zjazd z Krzywonia, Wiata, Parking przy leśniczówce
Długość
4,8 km
Różnica wzniesień
160 m

3. PARK ZDROJOWY NA STARE WIERCHY / TRASA CZERWONA

Początek trasy
Skrzyżowanie ul. Orkana i Chopina
Punkty trasy
Ul. Nowy Świat, ul. Gorczańska, Czerwony szlak na Maciejową, Szlak czerwony na Stare Wierchy
Długość
8,9 km
Różnica wzniesień
580 m

4. OBIDOWA NA STARE WIERCHY / TRASA NIEBIESKA

Początek trasy
Stacja benzynowa na Obidowej
Punkty trasy
Szlak (za oznaczeniami) na Stare Wierchy
Długość
5,4 km
Różnica wzniesień
170 m

5. PLASKÓWKA NA STARE WIERCHY / TRASA ZIELONA

Początek trasy
Plasówka na Słonem
Punkty trasy
Dalej szlakiem niebieskim, Przejście do Rzeźbionego Krzyża, Żółty szlak na Stare Wierchy, Zielony szlak rowerowy na Maciejową
Długość
6 km
Różnica wzniesień
400 m

6. ŚMIETANOWA NA LUBOŃ / TRASA ZIELONA

Początek trasy
Przystanek autobusowy Śmietanowa
Punkty trasy
Szlakiem zielonym na Luboń Wielki, Kapliczka Jezusa Króla, Punk widokowy, Szlak niebieski narciarstwa biegowego, Punkt widokowy na Tatry
Długość
4,8 km
Różnica wzniesień
600 m

7. ZARYTE NA LUBOŃ / TRASA NIEBIESKA

Początek trasy
Poczta na ul. Zaryte
Punkty trasy
Niebieski szlak na Luboń Wielki, Zielony szlak narciarstwa biegowego, Punkt widokowy na Tatry
Długość
3,5 km
Różnica wzniesień
600 m